Zapisz się do Newslettera poniżej - 5% rabatu

Zalety i wady mydła w kostce. Historia mydła.

Mydło ma jedno podstawowe zadanie – ma oczyszczać skórę z nagromadzonego brudu i bakterii. Na półkach znajdziemy sporo wyboru. Dużą popularność zyskały w ostatnim czasie mydła w płynie, które są dla większości z nas po prostu praktyczne w zastosowaniu. Jednak bardzo chętnie sięgamy też po mydła w kostce, głównie ze względu na coraz większą potrzebę dbania o środowisko. Mydła w kostce mają wiele zalet, tym bardziej, że z czasem pod względem składu zaczęły być ulepszane i zdecydowanie przyjazne dla skóry. Zatem mydła w kostce pomogą nam nie tylko zadbać o środowisko, ale również sprawdzą się dla każdego typu skóry, dla całej rodziny.

Kiedy wynaleziono mydło?

Pierwsze udokumentowane używanie mydła przez człowieka datuje się na rok około 2800 p.n.e. Historia wskazuje, że to właśnie Babilończycy jako pierwsi opanowali sztukę wytwarzania mydła. Mydła nie wytwarzano i nie używano higieny osobistej, lecz produkowano je raczej do czyszczenia przyborów kuchennych, bawełny i wełny albo używano do celów leczniczych. Mydło wytwarzano z soli oraz olejów głównie zwierzęcego oraz roślinnego, z czasem gdy zaczęto coraz bardziej rozumieć chemię wyrobu mydła zaczęto je udoskonalać, ale przede wszystkim większa liczba osób miała możliwość nabycia go. Popyt na mydło był wysoki, ale było ono bardzo drogie i na wielu obszarach istniał monopol na produkcję mydła . Z biegiem czasu przepisy na wytwarzanie mydła stały się szerzej znane, ale mydło wciąż było drogie. W połowie XIX wieku mydło do higieny osobistej było odrębnym produktem od mydła do prania. W latach 70. XX wieku wprowadzono na rynek mydło w płynie.

W jaki sposób mydło usuwa brud?

Wszystkie rodzaje mydła robią to samo: usuwają brud i zawarte w nim zarazki chorobotwórcze. Jak to robią? Wystarczy nam odrobina lekcji chemii aby zrozumieć działanie mydła.
Dlaczego olej i woda się nie mieszają? Na poziomie chemicznym dzieje się tak dlatego, że cząsteczki tłuszczu, są cząsteczkami niepolarnymi, tak samo jak brud, które nie mają ładunku, podczas gdy cząsteczki wody są polarne. Właśnie dlatego otrzymujesz oddzielne warstwy, gdy mieszasz olej kuchenny z wodą. Sprawa ma się podobnie z myciem rąk, ponieważ gdy chorobotwórcze zarazki dostaną się na dłonie po skorzystaniu z toalety lub dotknięciu skażonej powierzchni, mieszają się z naturalnymi olejkami na skórze i tam pozostają. Spłukiwanie rąk samą wodą jest nieskuteczne wobec zarodkowych olejków, które osadziły się na skórze. Woda spływa bez mieszania, tak jak ma to miejsce w przypadku oleju spożywczego. Z tym za to radzą sobie świetnie micele, czyli cząsteczki mające zarówno niepolarną jak i polarną część. Zawarte w mydle micele otaczają niepolarną stroną niepolarne cząsteczki brudu i w łatwy sposób zmywają je ze skóry.

Czy istnieje mydło, które nie wysusza skóry?

Sucha skóra jest częstą dolegliwością zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Może rozwinąć się u każdego, w każdym wieku, chociaż zdarza się to częściej w suchych, zimowych miesiącach. Stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry – w tym mydeł – może pomóc zminimalizować wygląd suchej skóry. Mydła, które nie wysuszają nadmiernie skóry, powinny być wykonane z naturalnych składników i być łagodne. Sprawdzą się do tego mydła z olejami roślinnymi. Warto o taką skórę po umyciu zadbać nawilżając ją i natłuszczając. DO delikatnych hipoalergicznych mydeł, które mogą mieć zbawienny wpływ na naszą skórę należą mydła szare, do których zaliczają się mydła marsylskie. Są to mydła, które zawierają tylko naturalne składniki.

Mydło syndetowe – co to jest i czy to dobry pomysł?

Mydła syndetowe są to mydła syntetyczne, które mają niskie pH przyjazne dla skóry. Powstały dla marynarki wojskowej, a stały się popularne w odpowiedzi na falę mydełek hurtowo dostępnych na rynku kosmetycznym o wysokim pH, pełne sztucznych substancji zapachowych oraz konserwantów. Tanie i szybkie do produkcji na masową skalę, ale niestety nie były przyjazne dla skóry. Do łask wróciły jednak mydła naturalne, wyrabiane tradycyjnie, więc nie ma potrzeby korzystania z mydeł syndetowych. Mydła takie dzięki zawartości olejów roślinnych i dłuższym czasie leżakowania dobrze spełniają swoją funkcję i nie przeszkadzają skórze w jej naturalnym rytmie odbudowy.

Dlaczego mydło się pieni?

Mydło naturalnie się pieni. Dodatki oleju kokosowego lub rycynowego mogą zwiększyć pianę, a na przykład oliwa z oliwek może przyczynić się do powstania bardziej kremowej piany. Niektóre kosmetyki zawierają syntetyczne surfaktanty, z pewnością na pewno te, jeśli zawierają informację, że nie zawierają mydła. Sekretem tworzenia bąbelków jest zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody. Dodanie naturalnego mydła do wody zmienia napięcie powierzchniowe wody i umożliwia tworzenie się stabilnych bąbelków, a tym samym piany.

Czym wyróżniają się mydła marsylskie?

Syryjczycy jako piersi wprowadzili mydło wykonane z olejów roślinnych, wody i sody. W roku 1370 we Francji powstała pierwsza manufaktura, gdzie produkowano mydła wzorując się na ich recepturze. Mydła marsylskie produkowano na bazie oliwy z oliwek, a z czasem używano innych wartościowych olejów. Ich produkcja trwa przez 14 dni. W oryginalnej recepturze mydła marsylskiego nie stosuje się tłuszczów zwierzęcych, barwników, konserwantów i perfum. Mydło dzięki temu jest bardzo łagodne dla skóry i hypoalergiczne. Tradycyjne mydło marsylskie to minimum 72% zawartości olejów roślinnych. Mydło marsylskie dzięki swojej delikatności sprawdzi się zarówno do mycia twarzy, ciała, okolic intymnych, a także włosów szczególnie jeśli masz problem z łupieżem. Wadą mydła w kostce jest jedynie ich przechowywanie. Ważne aby mydła w kostce nie trzymać w kałuży wody, która się może pod nią stworzyć, jeśli nie znajdziemy dla niego odpowiedniego miejsca, ze względu na możliwość namnażania się tam bakterii.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.